Teritorijalni ustroj i položaj
Teritorij i položaj
Općina Lekenik je u sastavu Sisačko – moslavačke županije i ima ukupno 18 naselja : Brežane Lekeničke, Brkiševina, Cerje Letovaničko, Donji Vukojevac, Dužica, Gornji Vukojevac, Lekenik, Letovanić, Palanjek Pokupski, Pešćenica, Petrovec, Pokupsko Vratečko, Poljana Lekenička, Stari Brod, Stari Farkašić, Šišinec, Vrh Letovanićki i Žažina. Na sjeveru i zapadu graniči sa Zagrebačkom županijom, odnosno Gradom Velika Gorica, na istoku sa Općinom Martinska Ves i Gradom Siskom, te na jugu sa Gradom Petrinja i Gradom Glina. Površina Općine Lekenik iznosi 231,2km2 ravničarsko-brdskog reljefa i zauzima 5% teritorija Sisačko – moslavačke županije. Najveći dio općine je pod šumskim predjelima, ukupno 9.062 ha, gdje uspijeva hrast lužnjak, hrast kitnjak, bukva, grab i ostale manje rasprostranjene vrste drveća. Teritorijem općine protječu dvije rijeke, rijeka Kupa koja čini prirodnu granicu Općine Lekenik i Grada Petrinje, te rijeka Odra koja čini prirodnu granicu s Općinom Martinska Ves.
Obzirom na svoj položaj unutar Sisačko-moslavačke županije (granična općina sa zagrebačkom županijom), ali i prometni položaj u Republici Hrvatskoj, te obzirom na činjenicu da je ovaj prostor pun prirodnih raznolikosti (dolina Kupe, obronci Vukomeričkih gorica, Odransko polje) postoje potencijalne mogućnosti prostornog i gospodarskog razvitka.
Položaj općinskog središta Lekenik u Sisačko-Moslavačkoj županiji
Općina Lekenik obuhvaća 18 naselja s ukupno 6043 stanovnika odnosno 2134 domaćinstava i oko 950 kuća za odmor (vikendica), a prema podacima iz popisa stanovništva 2011 godine. Od toga 233 domaćinstva su upisana u registar kao poljoprivredna. Prosječna gustoća naseljenosti Općine Lekenik je 26,7 stanovnika na km2 . Prema narodnosnom sastavu u naseljima na području današnje Općine Lekenik živi većina hrvatskog stanovništva.
Samo naselje Lekenik s još pet drugih naselja, razvilo se na glavnom prometnom pravcu Zagreb-Sisak, tri naselja smještena su na obroncima Vukomeričkih Gorica dok su druga naselja smještena u dolini rijeke Kupe, na prometnom pravcu Karlovac-Sisak-Popovača (D36).Općinsko središte Lekenik po svojim karakteristikama ulazi u kategoriju jače urbaniziranih naselja, što se očituje i u njegovom funkcionalnom i gospodarskom razvoju.
Naselje Lekenik je općinsko središte Općine Lekenik u kojem je nastanjeno 1898 stanovnika. Donji Vukojevac, Pešćenica, Lekenik, Dužica, dio Žažine i Petrovac smješteni su uz državnu cestu D-30 i formiraju obostrano ( gotovo u cijelosti ) izgrađeni koridor uz glavnu prometnicu.
Naselja uz rijeku Kupu: Žažina, Letovanić, Stari Brod, Stari Farkašić, Pokupsko Vratečko, Šišinec i Brkiševina su seoska naselja sa pojedinim izdvojenim zonama izgrađenih vikend kuća.
Naselja: Vrh Letovanički, Cerje Letovaničko, Brežane Lekeničke i Gornji Vukojevac su manja seoska naselja grupirana na brežuljkastom terenu. Osim ovih sela na tom području zastupljene su klijeti i vikendice izgrađene uz vinograde na obroncima Vukomeričkih gorica i brežuljcima uz rijeku Kupu.
Geoprometni položaj Općine Lekenik
Područje Općine Lekenik smješteno je u sjevernom dijelu Sisačko-moslavačke županije, u središnjem dijelu Hrvatske. S prometno – geografskog gledišta Općina Lekenik ima važno mjesto u povezivanju centralne Hrvatske, gradova Sisačko – moslavačke županije sa Gradom Zagrebom.
Prostor općine Lekenik prometno je dobro povezan sa Siskom ,Velikom Goricom i Zagrebom (državna prometnica D-30 Zagreb – Sisak i magistralna pruga) te buduća autocesta Zagreb-Sisak, što predstavlja mogućnost razvoja kako prometne infrastrukture, tako i djelatnosti koje su neposredno ili posredno vezane uz položaj općine, a to je razvoj uslužne djelatnosti.
Cestovni promet
Državne prometnice:
D – 30 čvor Buzin(D3) – V.Gorica – Petrinja – Hrvatska Kostajnica(D47)
D – 36 Karlovac (D1) – Pokupsko – Sisak – čvor Popovača (D4)
Županijske prometnice:
Ž – 3151 Pešćenica (D30) – Brežana Lekeničke – Cerje Letovaničko
Ž – 3156 Žažina (D30) – Mala Gorica
Ž – 3157 Dužica (D30) – Greda
Ž – 3230 Lekenička Poljana (D 30) – Čulovići ( Ž 3151)
Lokalne ceste:
L – 33004 Donji Vukojevac(D30) – Donji Vukojevac
L – 33005 Brežane(Ž 3151) – Gradac
L – 33006 Lekenik (D30) – Lekenik
L – 33007 Stari Farkašić (D36) – Palanjek Pokupski
L – 33009 Petrovac (D30) – Jazvenik
L – 33035 Stari Farkašić (D 36) – vikend naselje Vratečko
L – 31199 Donji Vukojevac(D30) – Donji Vukojevac
L – 33181 Orleković (D36) – Brkiševina
L – 33182 Brkiševina – Šišinec
Željeznički promet
Općinom Lekenik prolazi dio jedne od glavnih magistralnih pruga u Hrvatskoj :
dio magistralne pruge I. reda : Novska – Sisak – Zagreb.
Javni prijevoz
Javni međugradski prijevoz obavlja se željeznicom i autobusnim prijevozom.
Općenite značajke podneblja Općine Lekenik
Općina Lekenik ima izrazito kontinentalne odlike podneblja.
Cijela regija, u smislu klasifikacije Waltera pripada glavnom klimatskom tipu VI. tj. umjereno humidnom području s izrazitim, ali ne vrlo dugim, hladnim razdobljem godine.
Klasifikacija klime moguća je i na osnovi biljnoga svijeta.
Uvažavajući geografski položaj, makroreljef i zonalni vegetacijski pokrov, mogu se na području Općine Lekenik sadržajno i prostorno prepoznati i ograničiti sljedeća podneblja :
– podneblje brdskog pojasa, odnosno fitobioklimat hrasta kitnjaka i običnog graba (zapadni dio općine)
– podneblje nizinskog pojasa i dolina, odnosno vlažni i močvarni travnjaci, trstici i različite vrste poljoprivrednih kultura ( najveći dio općine ).
Srednja temperatura zraka za najtopliji mjesec (srpanj) iznosi oko 22°C.
Srednja temperatura zraka za najhladniji mjesec (siječanj) je oko -1°C.
Dominiraju vjetrovi iz sjevernog i istočnog kvadranta jer je prostor otvoren u tom pravcu.
Popis naselja
- LEKENIK (središte) 1898 stanovnika
- PEŠĆENICA 887 stanovnika
- DONJI VUKOJEVAC 498 stanovnika
- LETOVANIĆ 468 stanovnika
- DUŽICA 361 stanovnik
- ŽAŽINA 356 stanovnika
- PETROVEC 336 stanovnika
- BREŽANE LEKENIČKE 301 stanovnik
- POLJANA LEKENIČKA 279 stanovnika
- STARI BROD 166 stanovnika
- BRKIŠEVINA 96 stanovnika
- STARI FARKAŠIĆ 86 stanovnika
- ŠIŠINEC 73 stanovnika
- CERJE LETOVANIĆKO 72 stanovnika
- GORNJI VUKOJEVAC 70 stanovnika
- VRH LETOVANIĆKI 64 stanovnika
- POKUPSKO VRATEČKO 22 stanovnika
- PALANJEK POKUPSKI 9 stanovnika